Laminat Parke
     
Ana Sayfa | Firma Profili | Teknik Bilgiler |İletişim
 
Şaminat Parke 
TEKNİK BİLGİLER
 1. İlk önce laminat parke alırken çin malı kalitesiz bir laminat almamaya gayret edin. Çünkü içerisinde üreformaldehit (gübre karışımı) kullanılıyor. Çin malı olduğu halde üzerinde farklı ülke menşeileri bulunabilir. (Made in Germany, Made by German Technology vs.) Çin malı laminat parkelerin en belirgin özelliği yüzey kısmının olağandan daha parlak oluşudur.
 2. Döşeteceğiniz parkenin deviri-sınıfı ev döşemeleri için önem arz etmezken, ticari işletmelerin döşemesinde devir önemlidir. Aşağıdaki tabloda hangi sınıfın hangi kullanım alanına uygun olduğunu göreceksiniz.
 3. Parkenizi  sadece katalogdan beğenmeyin. Bizzat parkenin kendisini inceleyin. Birbirine kilitleyin ve ek yerlerinin nasıl kapandığına dikkat edin.  Ek yerlerinde boşluk ve seviye farkı olmamasına dikkat edin.
 4. Plakaların kenar kesimleri pürüzsüz olmalıdır. Kenarları pürüzlü laminat çabuk eskiyecek ve ek yerlerinde çabucak sarı bir görüntü oluşturacaktır. Laminat pürüzsüz gibi görünse de parmağınızı laminat parkenin kenarlar ve köşelerinde çok fazla bastırmadan gezdirin.
 5. Parkenin desenlerinin birbirini takip ettiğine dikkat edin.
    Bir parkenin dayanıklılığı ve direnci o parkeye yapılan doğru ve düzenli bakımla ilgilidir. Dikkatli kullanılıp, bakım yapılırsa çok uzun yıllar boyunca ilk günkü halini muhafaza edecektir. Bunun için;
1.
Ağır eşyaların ayaklarının altına kaliteli keçe koruyucular yapıştırın ve bu tür eşyaları parke üzerinde kaydırmayın.
2. Ahşap parkeler güneş ışınlarından doğrudan etkilenir ve renginde solma yada kararma meydana gelir. Perdelerinizi kapalı tutun ve güneş ışınlarının doğrudan ahşap parke ile temas etmesini engelleyin. Parkelerinizin sürekli güneş ışınlarına maruz kalmaması için mobilyalarınızın yerlerini de değiştirebilirsiniz.
3. Altı ıslak ayakkabıların, kuruması için açık bırakılan şemsiyelerin parkenin yüzeyinde kabartma yaratabileceğini ve parkeyi soldurabileceğini unutmayın.
4. Günlük temizlik için sadece kuru paspas yada elektrik süpürgesi kullanılabilirsiniz. Detaylı temizlikte ise elektrik süpürgesi ardından hafif nemli bir bezle silme yapabilirsiniz. Bu iş için çok iyi sıkılmış bir bez kullanın . Bezinizi parke üzerinde sıkmayın.
5. Parkenin en büyük düşmanı çamur, kum ve çakıldır. Bu nedenle özellikle ticari mekanlarda, kapı girişlerinde mutlaka kaliteli paspaslar kullanın.
6. Parke üzerinde herhangi bir sıvı dökülmesi durumunda bu sıvıyı hemen silin, zemin üzerinde bekletirseniz parkenizde deformasyona neden olabilirsiniz. Yiyecek içecek lekelerini az nemli bir bezle tercihen ahşap temizleyici ile siliniz. Yapışkan madde, mürekkep, ruj, şerit, sürtünme izlereri gibi zor lekeleri önce ahşap temizleyici ile ovarak siliniz ardından mineral suyu ile nemlendirilmiş bez ile temizleyiniz.
7.Yerden ısıtmalı ortamlarda yere yapışkan paspaslar kullanmamaya dikkat edin. Aksi takdirde parke ile kimyasal bir reaksiyona girebilir.

1. Koyu renk parkeler aydınlatması az olan, güneş ışığı almayan ve ufak alanlarda mekanı daha dar ve basık gösterir.
2. Koyu renk parkelerde çizik ve hatalar daha belirgin olur.
3. Koyu renk parkeler görünüm olarak açık renk parkelere göre daha göz alıcıdır.
4. Koyu renk parkeler tozu, açık renk parkelere göre daha çok belli eder.

 

            Laminat parke döşemesinde dikkat edilecek en önemli husus zeminin iyi temizlenmiş olması ve zeminin düzgünlüğüdür.Laminat parke döşemesine geçmeden önce belirlenmesi gereken diğer husus da döşeme yönü olmakla birlikte, bunun için ışık durumu ve kapı giriş yönü dikkate alınır.Laminat parke döşemesinde ilk yapılacak işlem şilte veya tercihe bağlı olarak kapronun serilmesidir.Bu işlem tamamlandıktan sonra ek yerleri birbirine çok yakın olmamak şartıyla kesme biçiminde döşeme işlemi gerçekleştirilir.Laminat parke kesme işlemi için elektrikli testere kullanılması gerekir.Laminat parke döşeme işleminde dikkat edilecek bir diğer husus da alan büyüklüğüne göre duvar kenarlarında bırakılacak boşluklardır.Laminat parke döşeme işlemi tamamladıktan sonra kenar süpürgelikleri gönyeli motor yardımıyla kesilir ve duvara çivi veya silikon yardımıyla monte edilir.Çok açık renklerde çivi izi çok belli olacağından ötürü silikon kullanılması tavsiye edilir.Silikon kullanılması içinde duvarın düzgün olması önem arz eder.Bu işlemler tamamlandıktan sonra kapı eşikleride takılmak suretiyle laminat parke döşeme işlemi sonlandılır.Kullanımında ve temizliğinde ne kadar kuru ve temiz kullanılırsa estetik görünümü ve ömrü o kadar uzun olur.
            Laminat parke orta yoğunlukta lif levha (MDF) veya yüksek yoğunlukta lif levhanın (HDF) iki yüzünün kaplanmasıyla oluşan ve üretiminde dekor kağıdı, üst kaplama, balans kağıdı gibi malzemelerin kullanıldığı genellikle kapalı alanlarda (ofis,mağaza ve konutlarda) yer döşemesinde kullanılan, masif parke ve lamine parke gibi daha üst ürün grubuna alternatif ürünlerdir. Laminat parkeler masif parkeler gibi sistire cila gerektirmez.Kolay çizilmemesi ve aşınmaya karşı dayanıklı olması en önemli özelliğidir.
         Laminat parkenin kolay  uygulanabilir olması,  doğal, dekoratif ve sıcak görünümü, yeterli fiziksel mekaniksel özelliklere sahip olması, hijyenik yapısı, uygun fiyatı, kolay temizlenebilir olması, çevre ile ilgili olumlu özellikleri, bol bulunabilir olması gibi nedenlerle, önce Avrupa ve A.B.D , takip  eden yıllarda da ülkemizde yaygın  kullanımı kabul  görmüş ve  yer  döşemeleri  pazarından büyük bir pazar payı almayı başarmıştır.
            Derzli laminat parke ek yerlerinden kalebodur benzeri hat şeklinde boşluk olan ürünlerdir.Bu çizgiler doğal ahşap görünümünü pekiştiren bir özelliktir.Derzli laminat parke, lamine gibi lüx zemin döşemelerinin yerine kullanılabilecek kaliteli görünümünün yanında sert yüzeyi sayesinde çizilmeye ve darbelere karşı dayanıklı özelliğiyle tercih sebebi alacak bir üründür.
            Derzli laminat parke döşenirken kesme şeklinde döşeme yapılır.Ek yerleri birbirine çok yakın olmicak şekilde rastgele döşeme yapılması doğal görünümü arttırıcı bir unsurdur.
            Kapron laminat parke döşemesinde zemine serilen çeşitli kalınlıklarda bir izolasyon malzemesidir.Şiltenin yerine tercih edilerek ses ve ısı yalıtımında etkilidir.5 mm kalınlığındaki kapron ideal kalınlıkta olup laminat parke döşemesinde zemine serilmek suretiyle tavsiyemizdir.
            Laminat parke döşemesinde zemine serilerek laminat parke ile zemin arasındaki bağlantıyı kesen izolasyon malzemesidir.2mm\'lik şilte piyasada standardize bir üründür.Çeşitli kalınlıklarda izolasyon şiltelerde mevcuttur.
            Kapron ve şilte, laminat parke döşemesinde zemine serilerek zeminle bağlantıyı kesen izolasyon malzemeleridir.Ancak kapron standart 2 mm\'lik şilteye göre daha yoğun bir malzeme olup ses ve ısı yalıtımında daha etkilidir.
            Süpürgelik zemin döşemesinden sonra duvar kenarlarına çivi veya yapıştırma suretiyle monte edilir.Çeşitli özelliklerde ve ebatlarda süpürgelikler mevcut olup zemin döşemesinin cinsine ve rengine göre tercih yapılır.
            Laminat parke süpürgeliği piyasada 4 cm\'lik standart olmakla birlikte 6 cm\'lik veya sık kullanılmasada 8 cm\'lik ebatlarda olmaktadır.Mdf üzeri kağıt kaplama olan bu süpürgelik laminat parke de çalışma payı için bırakılmış boşluk kapatılarak duvara çivi veya yapıştırma suretiyle monte edilir.
            Ağaç kaplama süpürgelik diğer süpürgelik çeşitlerine göre daha lüx ve pahalı bir ürün olmakla birlikte doğal ve estetik görünümüyle diğer ürünlerden kolaylıkla farklılaşan ve görünümü zenginleştiren bir üründür.
  • Laminat parkenizin günlük temizliği için elektrikli süpürge veya yumuşak el süpürgesi kullanın.
  • Leke ve kirler hafif nemli bezle kolayca silinebilir.Laminat parkenizi silmeden önce bezi iyice sıktığınızdan emin olun.
  • Temizlik suyuna sadece sıvı sabun konulması temizlik için yeterli olacaktır.Temizlik kimyasalı ve alkol bazlı temizlik ürünleri kullanımı kesinlikle önerilmemektedir.
  • Laminat Parkenizin uzun yıllar boyu ilk günkü güzelliğini koruyabilmesi için kapı girişi gibi yaya trafiği yoğun bölgelerde, laminat parkenizin üzerine paspas ya da halı gibi malzemeler sermenizi öneririz.Sıklıkla hareket ettirilmesi gereken ağır mobilyalarınızın ayaklarına keçe, kauçuk türü yumuşak malzemelerin yapıştırılması çizilmeyi önleyecektir.
  • Laminat parke döşenecek alanın döşemeye uygun olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir.
  • Dekorasyon yapılan bir mekanda laminat parke montajı kapı hariç  en son yapılacak üründür.Kapı dışında doğrama ve camlar takılmış; boya, kartonpiyer işlerinin bitmiş olması gerekir.
  • Laminat parkenizi kullanmadan önce kullanma kılavuzunu okumayı lütfen ihmal etmeyiniz.
             Vario Premium Plus laminat parkenin 1 paketi 0,959 m2\'dir.1 paletinde 65 paket olmakla birlikte toplamda 62,33 m2 ürün bulunmaktadır.