Laminat Parke
     
Ana Sayfa | Firma Profili | Teknik Bilgiler |İletişim
 

 
TEKNİK BİLGİLER
 1. Ä°lk önce laminat parke alırken çin malı kalitesiz bir laminat almamaya gayret edin. Çünkü içerisinde üreformaldehit (gübre karışımı) kullanılıyor. Çin malı olduÄŸu halde üzerinde farklı ülke menÅŸeileri bulunabilir. (Made in Germany, Made by German Technology vs.) Çin malı laminat parkelerin en belirgin özelliÄŸi yüzey kısmının olaÄŸandan daha parlak oluÅŸudur.
 2. DöÅŸeteceÄŸiniz parkenin deviri-sınıfı ev döÅŸemeleri için önem arz etmezken, ticari iÅŸletmelerin döÅŸemesinde devir önemlidir. AÅŸağıdaki tabloda hangi sınıfın hangi kullanım alanına uygun olduÄŸunu göreceksiniz.
 3. Parkenizi  sadece katalogdan beÄŸenmeyin. Bizzat parkenin kendisini inceleyin. Birbirine kilitleyin ve ek yerlerinin nasıl kapandığına dikkat edin.  Ek yerlerinde boÅŸluk ve seviye farkı olmamasına dikkat edin.
 4. Plakaların kenar kesimleri pürüzsüz olmalıdır. Kenarları pürüzlü laminat çabuk eskiyecek ve ek yerlerinde çabucak sarı bir görüntü oluÅŸturacaktır. Laminat pürüzsüz gibi görünse de parmağınızı laminat parkenin kenarlar ve köÅŸelerinde çok fazla bastırmadan gezdirin.
 5. Parkenin desenlerinin birbirini takip ettiÄŸine dikkat edin.
    Bir parkenin dayanıklılığı ve direnci o parkeye yapılan doÄŸru ve düzenli bakımla ilgilidir. Dikkatli kullanılıp, bakım yapılırsa çok uzun yıllar boyunca ilk günkü halini muhafaza edecektir. Bunun için;
1.
Ağır eÅŸyaların ayaklarının altına kaliteli keçe koruyucular yapıştırın ve bu tür eÅŸyaları parke üzerinde kaydırmayın.
2. AhÅŸap parkeler güneÅŸ ışınlarından doÄŸrudan etkilenir ve renginde solma yada kararma meydana gelir. Perdelerinizi kapalı tutun ve güneÅŸ ışınlarının doÄŸrudan ahÅŸap parke ile temas etmesini engelleyin. Parkelerinizin sürekli güneÅŸ ışınlarına maruz kalmaması için mobilyalarınızın yerlerini de deÄŸiÅŸtirebilirsiniz.
3. Altı ıslak ayakkabıların, kuruması için açık bırakılan ÅŸemsiyelerin parkenin yüzeyinde kabartma yaratabileceÄŸini ve parkeyi soldurabileceÄŸini unutmayın.
4. Günlük temizlik için sadece kuru paspas yada elektrik süpürgesi kullanılabilirsiniz. Detaylı temizlikte ise elektrik süpürgesi ardından hafif nemli bir bezle silme yapabilirsiniz. Bu iÅŸ için çok iyi sıkılmış bir bez kullanın . Bezinizi parke üzerinde sıkmayın.
5. Parkenin en büyük düÅŸmanı çamur, kum ve çakıldır. Bu nedenle özellikle ticari mekanlarda, kapı giriÅŸlerinde mutlaka kaliteli paspaslar kullanın.
6. Parke üzerinde herhangi bir sıvı dökülmesi durumunda bu sıvıyı hemen silin, zemin üzerinde bekletirseniz parkenizde deformasyona neden olabilirsiniz. Yiyecek içecek lekelerini az nemli bir bezle tercihen ahÅŸap temizleyici ile siliniz. Yapışkan madde, mürekkep, ruj, ÅŸerit, sürtünme izlereri gibi zor lekeleri önce ahÅŸap temizleyici ile ovarak siliniz ardından mineral suyu ile nemlendirilmiÅŸ bez ile temizleyiniz.
7.Yerden ısıtmalı ortamlarda yere yapışkan paspaslar kullanmamaya dikkat edin. Aksi takdirde parke ile kimyasal bir reaksiyona girebilir.

1. Koyu renk parkeler aydınlatması az olan, güneÅŸ ışığı almayan ve ufak alanlarda mekanı daha dar ve basık gösterir.
2. Koyu renk parkelerde çizik ve hatalar daha belirgin olur.
3. Koyu renk parkeler görünüm olarak açık renk parkelere göre daha göz alıcıdır.
4. Koyu renk parkeler tozu, açık renk parkelere göre daha çok belli eder.

 

            Laminat parke döÅŸemesinde dikkat edilecek en önemli husus zeminin iyi temizlenmiÅŸ olması ve zeminin düzgünlüÄŸüdür.Laminat parke döÅŸemesine geçmeden önce belirlenmesi gereken diÄŸer husus da döÅŸeme yönü olmakla birlikte, bunun için Ä±ÅŸÄ±k durumu ve kapı giriÅŸ yönü dikkate alınır.Laminat parke döÅŸemesinde ilk yapılacak iÅŸlem ÅŸilte veya tercihe baÄŸlı olarak kapronun serilmesidir.Bu iÅŸlem tamamlandıktan sonra ek yerleri birbirine çok yakın olmamak ÅŸartıyla kesme biçiminde döÅŸeme iÅŸlemi gerçekleÅŸtirilir.Laminat parke kesme iÅŸlemi için elektrikli testere kullanılması gerekir.Laminat parke döÅŸeme iÅŸleminde dikkat edilecek bir diÄŸer husus da alan büyüklüÄŸüne göre duvar kenarlarında bırakılacak boÅŸluklardır.Laminat parke döÅŸeme iÅŸlemi tamamladıktan sonra kenar süpürgelikleri gönyeli motor yardımıyla kesilir ve duvara çivi veya silikon yardımıyla monte edilir.Çok açık renklerde çivi izi çok belli olacağından ötürü silikon kullanılması tavsiye edilir.Silikon kullanılması içinde duvarın düzgün olması önem arz eder.Bu iÅŸlemler tamamlandıktan sonra kapı eÅŸikleride takılmak suretiyle laminat parke döÅŸeme iÅŸlemi sonlandılır.Kullanımında ve temizliÄŸinde ne kadar kuru ve temiz kullanılırsa estetik görünümü ve ömrü o kadar uzun olur.
            Laminat parke orta yoÄŸunlukta lif levha (MDF) veya yüksek yoÄŸunlukta lif levhanın (HDF) iki yüzünün kaplanmasıyla oluÅŸan ve üretiminde dekor kağıdı, üst kaplama, balans kağıdı gibi malzemelerin kullanıldığı genellikle kapalı alanlarda (ofis,maÄŸaza ve konutlarda) yer döÅŸemesinde kullanılan, masif parke ve lamine parke gibi daha üst ürün grubuna alternatif ürünlerdir. Laminat parkeler masif parkeler gibi sistire cila gerektirmez.Kolay çizilmemesi ve aşınmaya karşı dayanıklı olması en önemli özelliÄŸidir.
         Laminat parkenin kolay  uygulanabilir olması,  doÄŸal, dekoratif ve sıcak görünümü, yeterli fiziksel mekaniksel özelliklere sahip olması, hijyenik yapısı, uygun fiyatı, kolay temizlenebilir olması, çevre ile ilgili olumlu özellikleri, bol bulunabilir olması gibi nedenlerle, önce Avrupa ve A.B.D , takip  eden yıllarda da ülkemizde yaygın  kullanımı kabul  görmüÅŸ ve  yer  döÅŸemeleri  pazarından büyük bir pazar payı almayı baÅŸarmıştır.
            Derzli laminat parke ek yerlerinden kalebodur benzeri hat ÅŸeklinde boÅŸluk olan ürünlerdir.Bu çizgiler doÄŸal ahÅŸap görünümünü pekiÅŸtiren bir özelliktir.Derzli laminat parke, lamine gibi lüx zemin döÅŸemelerinin yerine kullanılabilecek kaliteli görünümünün yanında sert yüzeyi sayesinde çizilmeye ve darbelere karşı dayanıklı özelliÄŸiyle tercih sebebi alacak bir üründür.
            Derzli laminat parke döÅŸenirken kesme ÅŸeklinde döÅŸeme yapılır.Ek yerleri birbirine çok yakın olmicak ÅŸekilde rastgele döÅŸeme yapılması doÄŸal görünümü arttırıcı bir unsurdur.
            Kapron laminat parke döÅŸemesinde zemine serilen çeÅŸitli kalınlıklarda bir izolasyon malzemesidir.Åžiltenin yerine tercih edilerek ses ve ısı yalıtımında etkilidir.5 mm kalınlığındaki kapron ideal kalınlıkta olup laminat parke döÅŸemesinde zemine serilmek suretiyle tavsiyemizdir.
            Laminat parke döÅŸemesinde zemine serilerek laminat parke ile zemin arasındaki baÄŸlantıyı kesen izolasyon malzemesidir.2mm\'lik ÅŸilte piyasada standardize bir üründür.ÇeÅŸitli kalınlıklarda izolasyon ÅŸiltelerde mevcuttur.
            Kapron ve ÅŸilte, laminat parke döÅŸemesinde zemine serilerek zeminle baÄŸlantıyı kesen izolasyon malzemeleridir.Ancak kapron standart 2 mm\'lik ÅŸilteye göre daha yoÄŸun bir malzeme olup ses ve ısı yalıtımında daha etkilidir.
            Süpürgelik zemin döÅŸemesinden sonra duvar kenarlarına çivi veya yapıştırma suretiyle monte edilir.ÇeÅŸitli özelliklerde ve ebatlarda süpürgelikler mevcut olup zemin döÅŸemesinin cinsine ve rengine göre tercih yapılır.
            Laminat parke süpürgeliÄŸi piyasada 4 cm\'lik standart olmakla birlikte 6 cm\'lik veya sık kullanılmasada 8 cm\'lik ebatlarda olmaktadır.Mdf üzeri kağıt kaplama olan bu süpürgelik laminat parke de çalışma payı için bırakılmış boÅŸluk kapatılarak duvara çivi veya yapıştırma suretiyle monte edilir.
            AÄŸaç kaplama süpürgelik diÄŸer süpürgelik çeÅŸitlerine göre daha lüx ve pahalı bir ürün olmakla birlikte doÄŸal ve estetik görünümüyle diÄŸer ürünlerden kolaylıkla farklılaÅŸan ve görünümü zenginleÅŸtiren bir üründür.
  • Laminat parkenizin günlük temizliÄŸi için elektrikli süpürge veya yumuÅŸak el süpürgesi kullanın.
  • Leke ve kirler hafif nemli bezle kolayca silinebilir.Laminat parkenizi silmeden önce bezi iyice sıktığınızdan emin olun.
  • Temizlik suyuna sadece sıvı sabun konulması temizlik için yeterli olacaktır.Temizlik kimyasalı ve alkol bazlı temizlik ürünleri kullanımı kesinlikle önerilmemektedir.
  • Laminat Parkenizin uzun yıllar boyu ilk günkü güzelliÄŸini koruyabilmesi için kapı giriÅŸi gibi yaya trafiÄŸi yoÄŸun bölgelerde, laminat parkenizin üzerine paspas ya da halı gibi malzemeler sermenizi öneririz.Sıklıkla hareket ettirilmesi gereken ağır mobilyalarınızın ayaklarına keçe, kauçuk türü yumuÅŸak malzemelerin yapıştırılması çizilmeyi önleyecektir.
  • Laminat parke döÅŸenecek alanın döÅŸemeye uygun olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir.
  • Dekorasyon yapılan bir mekanda laminat parke montajı kapı hariç  en son yapılacak üründür.Kapı dışında doÄŸrama ve camlar takılmış; boya, kartonpiyer iÅŸlerinin bitmiÅŸ olması gerekir.
  • Laminat parkenizi kullanmadan önce kullanma kılavuzunu okumayı lütfen ihmal etmeyiniz.
             Vario Premium Plus laminat parkenin 1 paketi 0,959 m2\'dir.1 paletinde 65 paket olmakla birlikte toplamda 62,33 m2 ürün bulunmaktadır.